Aptauja

Pašlaik nav aktīvu aptauju!

Ozolnieku novada vēstures ekspozīcija

  A- A A+ Drukāt lapu  
 

Rīgas iela 29 (otrajā stāvā)
Ozolnieki, LV-3018
Tālr. 29478678

e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
http://www.ozolnieki.lv

Krājuma glabātājs: Aigars Stillers

 

Ozolnieku novada vēstures ekspozīcija „Ozolnieku cilvēki pirms 90, 80, 70, 60… gadiem”
Aigars Stillers, Ozolnieku novada vēstures ekspozīcijas krājuma glabātājs

Izstādes aizsākumi bija jau pie novada informācijas centra izveidotās izstādes ar šādu nosaukumu. Tagad materiālu klāsts ir paplašināts un izvietots stendos. Pirmais stends stāsta par senākajiem vēsturiskajiem objektiem, kuri atradušies novada teritorijā – Ozolmuižu, Cenu muižu, Tetelmindes muižu, Dalbes baznīcu, Silgraužu skanstīm un citiem. Tālāk ekspozīcijā redzams Ozolnieku pagasta dzīve pēc neatkarīgās Latvijas Republikas dibināšanas 1918. gadā. Vienā stendā parādīti Lāčplēša ordeņa kavalieri, kuri augsto apbalvojumu saņēmuši par Brīvības cīņām Ozolnieku novada teritorijā. Par pēckara sabiedrisko un saimniecisko dzīvi stāsta nākamie stendi, kuros atrodam ziņas par pagasta valdi, zemnieku saimniecībām, izglītības un kultūras darbu. Izcelti sabiedrībā pazīstamie cilvēki, tādi kā Verners Krastiņš – pazīstams vieglatlēts Latvijas brīvvalsts laikā, daudzkārtējais valsts rekordists skriešanā vidējās distancēs, Aleksandrs Ozoliņš, kurš dzimis Ozolnieku pagasta „Zapleķos" – pazīstams kultūras un sabiedriskais darbinieks 20. gadsimta 20. – 30. gados, Triju zvaigžņu ordeņa kavalieris Ansis Frišmanis – saimnieciskais darbinieks, kurš Ānes muižā attīstījis ķieģeļrūpniecību, dibinot un vadot akciju sabiedrību „Ķieģelis un kūdra", un piedalījies pirmās Latvijas cukurfabrikas dibināšanā. Pakāpeniski tiek vākti materiāli par vietējo ķieģeļrūpniecību, kas uzskatāma par novadu raksturojošu vēstures lappusi.
Īpašs stends veltīts staļiniskā okupācijas režīma represētajiem Ozolnieku pagasta cilvēkiem un tiem cilvēkiem, kuri dzīvoja un strādāja šeit pēc atgriešanās no izsūtījuma. Stendā izvietota balva, ko saņēmis agrākais Liepājas sporta kluba „Olimpija" sportists Osvalds Strazds. Viņš arī bija starp tiem Ozolnieku cilvēkiem, kuri saistīti ar dzīvi un darbu šeit pēc atgriešanās no Sibīrijas ciešanu ceļiem. Pēc atgriešanās no izsūtījuma Ozolnieku cilvēks ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Voldemārs Birznieks, latviešu strēlnieku cīņu vietu apzinātājs un piemiņas vietu atjaunotājs Tīreļpurvā.
Tālāk mēs ekspozīcijā varam redzēt Ozolnieku un apkārtnes attīstību pēc tam, kad šeit izvietojās Jelgavas Meliorācijas mašīnu stacija. Melioratori bija tie, kas vairoja Ozolnieku slavu Latvijā un citās zemēs. Īpaši fotogrāfijās un materiālajās liecībās mēs varam skatīt Ozolnieku melioratoru sasniegumus, kā veidojās Ozolnieku pilsētciemats un kādas sabiedriskajās un kultūras aktivitātēs iesaistījās Ozolnieku iedzīvotāji. Varam skatīt gan profesionālo darbību, gan sporta dzīvi, gan pašdarbības kolektīvu aktivitātes, gan melioratoru tradīcijas. No priekšmetiem izstādē skatāmi melioratoru darba rīki, tajā skatā vienkausa ekskavatora makets, un balvas par sasniegumiem profesionālajās sacensībās Latvijas mērogā un aiz tās robežām. Eksponēti vairāki sadzīves tehnikas priekšmeti, kas ir liecības no padomju laikmeta.
Noslēdzošais stends ir tāds, kas nav saistīts ar vēsturi, bet gan vairāk mūsdienām pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas 1991. gadā. Šis stends ir vēl jāpapildina ar jaunām liecībām par notikumiem, kas veido jaunāko Ozolnieku novada vēstures sadaļu, piemēram, Ozolnieku iedzīvotāju līdzdalība neatkarības atjaunošanā, barikāžu laiks, izmaiņām politiskajā un saimnieciskajā dzīvē.
Gribu pateikties cilvēkiem, kuri devuši materiālus vēstures ekspozīcijas veidošanai: Intai Grantai, Arvīdam Cimmermanim, Rutai Trimalniecei, Leonam Lecim, Ilmāram Jurim Bērziņam, Kārlim Ūderam, Alfrēdam Puriņam, Rolandam Baranovskim, Voldemāram Birzniekam, Jānim Melderam, Mārim Bluķim, Pēterim Sprūdam, Arvīdam Šūbertam, Rolandam Arājam, Ritai Baronai, Valdim Āboliņam, Guntaram Akmentiņam, Armandam Stenderam. Materiālu savākšanā lielu palīdzību sniegusi Ozolnieku novada Centrālās bibliotēkas vadītāja Ingrīda Krieķe. Saimnieciskos jautājumos palīdzību sniedzis Ozolnieku iedzīvotājs Andis Brolišs, bet ekspozīcijas un atsevišķu tematisko izstāžu sagatavošanā palīdzējis Juris Students. Ceru, ka arī citi Ozolnieku novada cilvēki atbalstīs tālāku vēstures ekspozīcijas veidošanu ar saviem materiāliem. Ozolnieku novada vēstures ekspozīcijas tālrunis 29478678, adrese: Rīgas iela 29, LV – 3018, Ozolnieku pagasts, Ozolnieku novads.

Ekspedīcija pa Ozolnieku novada skanstītm (20.05.2009.)


Gunārs Barups stāsta par Ozolnieku ezera iekārtošanu. (2013.gada janvāris)

LTV sižets par Voldemāru Birznieku un Ziemassvētku kauju muzeju ("Panorāma" 01.08.2015.)

 

Trešdien, 27.februārī PII "Zīlīte" Rūķu grupa viesojās Ozolnieku bibliotēkā un apskatīja novada vēstures ekspozīciju, lai izzinātu vēstures lappusītes tāpat kā V.Klišāna grāmatas "Matīss meklē Latviju" varonis. Pārrunas par šo grāmatu un ekspozīcijas krājuma glabātāja A.Stillera stāstījums par Ozolnieku vēsturi rosināja mazos pētniekus izzināt savu tuvāko vēsturi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
     

Pieteikšanās

Lietotāja vārds
Parole
Pieslēgties

Satura meklēšana

jūnijs, 2020
Pr Ot Tr Ce Pk Se Sv
7
Visi notikumi

Uzņēmumu meklētājs